Strona główna O firmie Oferta Sklep firmowy FORMAT Galeria






 

Trochę historii

 



Drodzy Państwo !



 





We wszystkich stylach w architekturze, częściej lub rzadziej występowały elementy sztukaterii . Chcielibyśmy do tego nawiązać. Moda na wystrój sztukatorski wraca, czy tego chcemy czy nie. Jesteśmy po to aby ten powrót Państwu ułatwić. 





 



STYL ROMAŃSKI



 



Około 1000 do 1250 roku



 



 



Budowle, które przetrwały do naszych czasów to najczęściej kościoły. Styl ten charakteryzował się okrągłymi łukami i potężnymi murami obronnymi. Początkowe stropy kasetonowe z czasem zastąpiono sklepieniami krzyżowymi. Murowane obiekty z tego okresu pełniły jednocześnie wiele funkcji między innymi: sakralne, mieszkalne, obronne. Podstawowym budulcem był kamień, z niego też wykonano większość elementów ozdobnych. Pojawia się biforium i triforium, okna podwójne i potrójne zdobione kolumienkami z głowicą i bazą, portale z archiwoltą, pięknie rzeźbione cofające się do środka w celu optycznego zniwelowania grubości muru.



 



 



GOTYK



 



Około 1140 do 1500 roku



 



 



Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego stylu są przypory oraz łuki przyporowe podtrzymujące gigantyczną strzelistą strukturę budynków. Typowe dla gotyku są również wysokie strzeliste łuki w oknach, w których znajdowały się witraże. W związku z rozwojem miast funkcje obronne zaczęły przejmować mury miejskie, dzięki temu mogły powstać obiekty o większych oknach i bardziej sprecyzowanym przeznaczeniu. Gotyk w naturalny sposób przejął wiele rozwiązań architektury romańskiej np.: zachowując układ portalu - zmieniono archiwoltę półłukową na ostrołukową. Podstawowym budulcem był kamień i cegła, często profilowana. Konsole wzorowane na gotyckich posiadamy w naszej ofercie.



 



 



RENESANS



 



Około 1420 do 1600 roku



 



 



Ściśle geometryczny plan, półkoliste łuki, kopuły. Tak pokrótce można scharakteryzować renesans. Pilastry, kolumny, architekturą nawiązujące do budownictwa starożytnych. W dalszym ciągu podstawowym materiałem budowlanym pozostaje kamień i cegła. Dochodzi jednak coraz więcej elementów zdobnych jak: rozety, kasetony…



 



 



BAROK



 



Około1600 do 1750 roku



 



 



Architekci baroku traktowali budowlę jako harmonijną całość. Budynki zdominowane przez zaokrąglone formy i wiele linii krzywych dawały wrażenie ruchu. Bardzo bogate dekoracje sztukatorskie, rzeźba w stiuku, marmur lub bogato pozłacane drewno dopełniały obrazu  przebogatych pałacy i rezydencji tamtych czasów.Jest to przełomowy okres dla sztukatorów. Rozwinęły się techniki, które mogły zastąpić drogi i ciężki w obróbce kamień lub być jego uzupełnieniem. Barok gładko przechodzi w rococo i jest to szczytowy okres w poszukiwaniu nowych form przy pomocy zapraw tynkarskich i gipsu. Rocaille – typowy ornament tego okresu, chętnie używamy również dziś. Duży asortyment do nabycia w naszym sklepie firmowym.



 



 



KLASYCYZM



 



Około 1750 do1830 roku



 



 



W tym okresie po przepychu baroku powtórnie zaczęto wracać do czasów greckich i rzymskich. Bardzo oszczędne geometryczne dekoracje z kolumnadami i pilastrowaniem są wyznacznikiem tego okresu. Kontynuacją jest neogotyk, neorenesans na eklektyzmie kończąc. Wszystkie te kierunki zawierają estetykę, do której jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka.



 



 



SECESJA



 



Około 1890 do 1914 roku



 



 



Okres ten zniósł podziały między dziedzinami sztuki. Bogate zdobnictwo, najczęściej oparte na motywach roślinnych znajdziemy w rzeźbie, architekturze i malarstwie. W okresie tym próbowano odciąć się od form bazujących na klasyce, wprowadzono nowe motywy np.: liście kasztanowca. Szukano rozwiązań w asymetrii.



 



 



MODERNIZM I POSTMODERNIZM również korzystały z usług sztukatorów. Projektowane indywidualnie do obiektów zaskakują nieraz swoją formą i kształtem, nadając niepowtarzalny klimat.



 







Służymy w każdej chwili naszą wiedzą, wieloletnim doświadczeniem oraz odpowiednim zapleczem. Potrzeba piękna i estetyki towarzyszyła nam zawsze. Generowana przez funkcje budynków, możliwości techniczne i środki finansowe. Wielu zadowolonych klientów skorzystało przez lata z naszych usług.

 







 





 

 
 

© 2011 Sztukaterie Gipsowe FORMAT - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Vizualion.eu