Instrukcja montażu
- Podłoże do którego będą mocowane elementy sztukaterii, powinno być wolne od wszelkich powłok malarskich.
- Do klejenia polecamy używać klejów gipsowych (my używamy kleju gipsowego CEKOL GS-20). Większe elementy należy również przykręcić.
- Przed nałożeniem kleju, punkty przyłożenia elementu powinny zostać oczyszczone. Czynność tą najlepiej wykonać przy użyciu szpachli lub szczotki drucianej. Następnie przy pomocy gąbki lub pędzla oczyszczamy element z pyłu, jednocześnie go zwilżając.
- Następnie na wybrany detal nakładamy klej gipsowy i przyklejamy do uprzednio przygotowanej powierzchni, pamiętając o tym, aby w miarę możliwości poruszać elementem, co spowoduje zwiększenie powierzchni przyłożenia i wypchnięcie nadmiaru kleju.
- Po zamocowaniu elementu należy zabezpieczyć go na okres 2-3 godzin. Najlepszym sposobem jest podbicie gwoździami. W przypadku rozet należy dla bezpieczeństwa, dodatkowo użyć kołków rozporowych.
- Po wykonaniu tych czynności należy przystąpić do spoinowania szczelin i ubytków, powstałych podczas montażu. Można do tego używać białych gipsów dostępnych na polskim rynku.
- Spoinowanie – jest to wypełnianie gipsem szczelin między elementami, tak aby tworzyły całość. Polega ono na nakładaniu i zaciąganiu gipsu szpachlą lub odpowiednio do tego przygotowaną blachą. Należy pamiętać, aby obrabiana powierzchnia była zwilżona. Jeżeli stopujemy szybkowiążącym gipsem, wskazane jest, aby dany element obrobić z jednego zaczynu.
FORMAT - Paweł Płaszczak